بانک مقالات ضدشیطان پرستی ، ضد فراماسونری ،ضد اومانیسم وضد صهیونیسم anti666
اندكی صبر ظهور نزدیك است...

بزرگ مردتاریخ

جستجو
لوگو دوستان

 پایگاه مقاومت بسیج نصر
جعبه حدیث

اطیعوا الله واطیعوا الرسول واولی الامر منکم/ اطاعت کنید ازخدا ورسولش واولیاء امورایشان.(سوره نساء آیه59)

 پشتیبان ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد/  امام خمینی(ره)
 


 ولایت یک انسان پیوستگی ووابستگی مطلق اواست به ولی/آیت الله خامنه ای(مدظله العالی)

 بحث ولایت فقیه یکی ازمباحث و موضوعات وسیع و غنی و سیاسی است که بنیانگزار این بحث بصورت اصطلاح رایج امروزی که به بیانی واضح تر حکومتی اسلامیست امام خمینی می باشد که در شکل گیری جمهوری اسلامی ایران نیز بحدی مورد توجه قرارگرفته که معمارکبیر انقلاب اسلامی امام خمینی می فرماید: ولایت فقیه مترقی ترین اصول قانون اساسی است.

 دراین فرصت بدست آمده موضوع ولایت فقیه را از دیدگاه تئوریسین حکیم و فرزانه آن یعنی امام خمینی مورد بررسی قرارمی دهیم.

 درشرع مقدس اسلام فقهای ما درمورد ولایت فقیه همگی دارای مباحث ونظراتی هستند و بالاتفاق درباره ولایتی که فقیه دارد نظر دارند و تنها درشئون و محدوده اختیارات ولایت فقیه درزمان غیبت حضرت ولیعصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آراء و نظرات ایشان متفاوت می باشد. اما درهرحال همه فقهاء و علماء مباحثی حتی بسیار کوتاه و مختصر دراین زمینه دارند که از جمله می توان از مرحوم سهروردی، مرحوم نائینی و مرحوم میرداماد از علمای برجسته قرون مختلف نام برد که در باب حکومت اسلامی و ولایت مطالبی را عنوان داشته اند.

 امام خمینی ولایت فقیه را بصورتی وسیع و بسیار بسیط و گسترده طرح کردند و معتقدند که حکومت اسلامی و تشکیل آن توسط فقیه جامع الشرایط می باشد و اداره و نظارت به تمام معنا در چنین حکومتی مخصوص فقهاء می باشد ،البته مرحوم ملا احمد نراقی از علمای بزرگ عصر قاجاریه در حدی کوچکتر درکتاب عوائد الایام به موضوع ولایت فقیه و حکومت اسلامی پرداخته و بطور کلی ثابت کرده است که فقیه دردو چیز ولایت دارد:

 1- در اموری که پیامبرگرامی اسلام حضرت محمد (ص) وائمه معصومین (ع) درآنها صاحب اختیار بوده و ولایت داشته اند.

 2- دراموری که با دین و دنیای بندگان خدا ارتباط دارد.

 امام خمینی که انقلاب اسلامی ایران بی نام او درهیچ جای جهان شناخته شده نیست ولایت فقیه را درسیزده جلسه برای شاگردان خویش درحوزه علمیه نجف اشرف تدریس کرده و تاکید می کند که اصل ولایت اساس و پایه تمام وظایف است بخصوص ولایت فقیه درامرحکومت و جنبه های سیاسی آن یعنی اینکه فقهاء ولی، صاحب و قیم حکومت وتصمیم گیرنده نهایی درامور سیاسی حکومت بوده و حاکمیت از آن فقهاست که به حدیث شریفه ((العلماء ورثه الانبیا)) استناد داشته و چون ولایت از آن رسول الله(ص) و ائمه اطهار((علیهم السلام)) بوده است، علماء را به عنوان وراث آن بزرگواران صاحب و والی حکومت نیز میداند.

 آیت الله خامنه ای هم پیرو همان استناد امام خمینی بحث ولایت را دنباله و در حقیقت تتمه و خاتمه بحث نبوت می داند و بیان دارند که اگر ولایت فقیه نباشد نبوت نیز ناقص است و اینجا منظور از ارث مذکوره درحدیث شریفه فوق الاشاره ارث در اداره حکومت و ادامه حرکت انبیاء عظام ( رضوان الله تعالی علیهم)است و تنها ارث در علم و مال نیست یعنی رهبری جامعه نیز از آن بزرگواران به علما، میرسد ومسئولیت علما، را بیش از سایر مردم کرده است.

 لذا امام خمینی به عالمان دینی توصیه های موکدانه دارد که برای اصلاح امور و ساختن جامعه ای آباد، آزاد، مستقل و با عزت قدم بردارند و ازهمین توصیه و تاکید امام خمینی نیز پیدا و آشکاراست که درعبارتی تلاش برای حکومت اسلامی مطرح است، چرا بقول آیه الله خامنه ای ساختن جامعه کاررسول الله (صلی الله علیه وآله وسلم)است و به تبعیت ازآن چون ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست وظیفه ولایت نیز می باشد.

امام خمینی دراثبات نظرخود مبنی برلزوم ولایت فقیه درجامعه دلایلی را برای تشکیل حکومت اسلامی بیان می کند که عبارتند از:

1-عمل پیامبر گرانقدراسلام حضرت محمد (صلی الله علیه وآله وسلم) درتشکیل حکومت اسلامی که آن بزرگوار نیز با اقدامهایی ازجمله ارسال نامه هایی به هرقل پادشاه روم و خسرو پرویز پادشاه ایران در راه تشکیل حکومت اسلامی و حکومت عدل الهی فعالیت می کرد .

2-استمرار اجرای احکام الهی که برای همیشه وجود این احکام ضرورت دارد .

3-ماهیت و کیفیت قوانین اسلام که بدون حکومت و بدون حضورحاکم فقیه قابل اجرا نیست مثل احکام مالی، احکام ارث، احکام دفاع ملی، احکام حقوقی و جزایی و... .

امام خمینی علاوه بر شرایط عامه نظیر، فضل و هوش علم به قانون و قانوندانی و عدالت رانیز از شرایط ضروری و لازم الوجود برای ولی فقیه می داند و از ولایت فقیه به عنوان یک امر اعتباری عقلایی نام می برد که این امر اعتباری در مقابل ولایت تکوینی است و تنها یک وظیفه خطیر و سنگین را بردوش انسان می گذارد و مقام معنوی خاصی برای او ایجاد نمی کند و انسان رایک شخصیت انسانی غیرعادی نمی کند .

 بنیانگزار جمهوری اسلامی ایران معتقد بوده است که هرکس عقاید و احکام پر بار اسلام عزیز را پذیرفت به ولایت فقیه که رسید بی درنگ و بی فاصله آنرا می پذیرد، زیرا اسلام دین افراد عدالتخواه، حق جو و عادل است و وجود ولی فقیه برای حفظ اسلام ضرورت دارد تا سازمانهای موجود در مملکت به فساد کشیده نشوند و با وجود ولایت فقیه که ازاصول خدشه ناپذیرنظام مقدس جمهوری اسلامی است می توان بین مسجد مسلمین و کلیسای مسیحیت فرق وتفاوت قائل شد .

 امام خمینی مبارزه برای تشکیل حکومت اسلامی را لازمه اعتقاد به ولایت فقیه می داند و در این نوع حکومت که تحت نظر و اداره ولی فقیه است برای اجرای قوانین و ایجاد یک نظام عادلانه بمنظور خوشبختی بشر قوه مجریه ای قرار می دهد وبا التفات برحادثه غدیر خم و تعیین خلافت و ولایتی امر مسلمین برای مولی الموحدین امیرالمومنین حضرت علی ابن ابیطالب (علیه السلام) و فتوحات و جنگهای ایشان بر تشکیل حکومت اسلامی تاکید دارند و ازهمین سیره امام خمینی، آیت الله خامنه ای استفاده کرده و ازولایت درحکومت اسلامی بعنوان مرکز رهبری نام می برد و برای تحول زندگی انسانها خواستار تشکیل جامعه دارای ولایت می شوند؛ زیرا هنگامی که فرد دارای ولایت شد جامعه تحت تاثیر قرار نمی گیرد و همواره مقبول و معقول این بوده که جزء تابع کل است ولی کل تابع جزء نیست اما زمانی که جامعه دارای ولایت باشد افراد و اجزاء آن نیز تحت تاثیر قرار می گیرند و ولایت فقیه را ولایت رسول الله(صلی الله علیه وآله) و ائمه اطهار(علیهم الصلاه) و در حدی بالاتر ولایت خداوند تبارک وتعالی و ولایت غیر فقیه را که محکوم به فنا است ولایت طاغوتی و شیطانی معرفی می کند چرا که در ولایت غیرفقیه هجرت از نیکی و صواب است بسوی قباحت و زشتی اما در ولایت فقیه هجرت از جهل است به نور و منطقه ولایت اللهی ومنطقه بقا وهستی بخش.

امام خمینی در تعریفی از ولایت می فرماید: ((ولایت یعنی حکومت و اداره کشور و اجرای قوانین شرع مقدس. یک وظیفه سنگین و مهم است نه اینکه برای کسی شان و مقام غیرعادی به وجود بیاورد و او را از حد انسان عادی بالاتر برد به عبارت دیگر ولایت یعنی حکومت واجرا و اداره.

برخلاف تصوری که خیلی از افراد دارند امتیاز نیست بلکه وظیفه ای خطیر است. امام خمینی پس از این تعریف فقها رابه اجتماع برای تشکیل حکومت اسلامی و حکومت عدل عمومی فرا می خواند و برمبنای همین فراخوانیست که پس ازپیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران و تشکیل نظام مقدس جمهوری اسلامی درایران بطور جدی برای اداره حکومت اسلامی و تعیین ولی فقیه ازتشکیل مجلس خبرگان رهبری با حضور فقها و مجتهدین جامع الشرایط حمایت می کند .

 امام خمینی ضمن بررسی سنت و رویه رسول گرامی اسلام ، حضرت محمدابن عبدالله (صلی الله علیه وآله وسلم) و سیدالمتقین، مولی الموحدین امام علی ابن ابیطالب( علیه الاف التحیه والثناء) با طرح این پرسش که شاید مدت غیبت حضرت مهدی موعود (عجل الله فرجه الشریف) استمرار یابد و هزاران سال طول بکشد آیا باید احکام اسلام زمینگیر شود؟

وجود ولی فقیه را برای استمرار اجرای احکام امری ضروری می داند . وجود ولایت فقیه برای اجرای احکام اسلام که دربرگیرنده نظامهای اخلاقی والا است تا نظامهای پیشرفته سیاسی واجتماعی و برای اهداف ذیل ضرورتی

 نوشته شده در شنبه 6 خرداد 1391 توسط شهرزاد
مقام معظم رهبری

موضوعات
نویسندگان
آمار سایت
Blog Skin
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات